veliki tjedan2017

Misa večere Gospodnje
Na veliki četvrtak, Misom Večere Gospodnje u crkvi sv. Pavla u Münchenu u 19.30 sati, započelo je sveto Vazmeno trodnevlje naše župe. Do sada smo Misu Večere Gospodnje dugi niz godina slavili zajedno sa njemačkim vjernicima župe sv. Pavla u Münchenu na njemačkom jeziku, a ove godine po prvi puta na hrvatskom jeziku. Svečano euharistijsko slavlje predvodio je župnik HKŽ München fra Boris Čarić uz koncelebraciju svih svećenika župe, đakona i ministranata. Nakon homilije fra Kreše samardžića uslijedio je obred pranja nogu u kojem je župnik, Kristovim primjerom oprao noge dvanaestorici članova naše župne zajednice.

Misa večere Gospodnje upriličuje nam znakovite događaje koji su se odvili u dvorani Posljednje večere kada je Isus ustanovio sakramente svetog reda i euharistije. Liturgijska čitanja ovog dana sažeta su u jednoj jedinoj riječi, a ta riječ je ljubav. Prvi čin Isusove ljubavi prema svima nama bilo je pranje nogu. Tim je činom Isus pokazao svoju beskrajnu ljubav učenicima kao i posvemašnju poniznost koja upućuje na to kako se ponizio sve do smrti na križu. Drugi čin ljubavi koju je Isus pokazao na Posljednjoj večeri bilo je blagovanje u kojem je sama sebe predao svima nama u kruhu i vinu.

Križni put naroda
Uz sudjelovanje više od 20 katoličkih zajednica različitih narodnosti koji žive na području nadbiskupije München-Freising  započeo je 14. travnja 2017. s početkom u 10.00 sati križni put naroda u isusovačkoj crkvi St. Mihael na Stachusu. Križne su postaje moljene u procesiji kroz pješačku zonu do Mariensäule na Marienplatzu.
Križni put je predvodio kardinal nadbiskupije München-Freising dr. Reinhard Marx uz koncelebraciju velikog broja svećenika, među kojima su bili i voditelj HKŽ München fra Boris Čarić te svećenici iz HKŽ München fra Ante Krešo Samardžić i fra Petar Komljenović. Na križnom su putu hrvatski vjernici sudjelovali u velikom broju i predvodili četvrtu postaju Križnog puta. Tekst i molitve četvrte postaje čitali su Antonija Barišić i Petar Bagarić, članovi Franjevačke mladeži naše župne zajednice. Hrvatsku korizmenu pjesmu O Isuse daj da pjevam otpjevao je Marko Mamić, član crkvenog zbora, dok je križ za vrijeme četvrte postaje križnog puta nosio Drago Bagarić.

Obredi Velikog petka
U predvečerje dana obrede Velikog petka za hrvatske vjernike slavili smo u crkvi Sv. Pavla u 18.00 sati. Veliki petak jedini je dan u cijeloj liturgijskoj godini kada Crkva ne dopušta slavljenje euharistije. Obrede Svetog petka predvodio je župnik fra Boris uz sudjelovanje ostalih svećenika župe, đakona i ministranata. Riječi propovijedi uputio je fra Jozo Župić. Nakon Službe čitanja, slijedio je obred klanjanja Svetom križu i pričest, a nakon toga smo se u tišini vratili svojim kućama.

Vazmeno bdjenje u svetoj noći
U noći Velike subote, 15. travnja u prepunoj crkvi svetog Pavla fra Boris Čarić je u koncelebraciji sa ostalim svećenicima i đakonom naše župe predvodio vazmeno bdijenje koje je započelo u 20.30 sati. Najprije su u crkvi ugašena svijetla. Svim okupljenim vjernicima poklonjene su svijećice koje su upalili. Isus je umro za naše grijehe, ali je iz smrti prešao u život te i sve nas, koji smo u njegovo ime kršteni, izvodi sa sobom iz »tame u svoje divno svjetlo.«
Ispred glavnog ulaza crkve fra Boris je blagoslovio  oganj s kojeg je zapaljena uskrsna svijeća i potom u procesiji unesena u crkvu. Fra Ante Krešo Samardžić otpjevao je nakon toga svečani hvalospjev uskrsnoj svijeći.
Potom su naviještena čitanja te evanđeoski ulomak o Isusovom uskrsnuću. U propovijedi se fra Filip Mimica osvrnuo na riječi iz Prve poslanice Korinćanima: "Ako Krist nije uskrsnuo, uzalud je doista propovijedanje naše, uzalud i vjera vaša. Zatekli bismo se i kao lažni svjedoci Božji što posvjedočismo protiv Boga: da je uskrisio Krista, kojega nije uskrisio, ako doista mrtvi ne uskršavaju. Jer ako mrtvi ne uskršavaju, ni Krist nije uskrsnuo. A ako Krist nije uskrsnuo, uzaludna je vjera vaša, još ste u grijesima. Onda i oni koji usnuše u Kristu, propadoše. Ako se samo u ovom životu u Krista ufamo, najbjedniji smo od svih ljudi.“ (1 Kor 15, 14-19)
Kroz sve tri večeri članovi mješovitog crkvenog zbora i Zbor franjevačke mladeži animirali su pjevanje i čitanja i na taj način pridonijeli uzvišenosti i ljepoti svetog vazmenog trodnevlja.

s. Nikolina Bilić

njemcka-zastava

Liturgija dana

Novi župni listić!

Želim krstiti dijete!

Želim se vjenčati!

Dječji zbor

Plakat djecji zbor112017mali

Go to top